když si tu mapu otevřu v ozim a chci do ní zakreslit track tak mi to nejde. proč ?


abych do toho mohl čmárat tak sem si potřebnou část znova zkalibrovat takže pokud někdo chcete SK_2_1.map, tak pošlu :wink:
29.01.2008 - 09:42:59
00
:shock: když si tu mapu otevřu v ozim a chci do ní zakreslit track tak mi to nejde. proč :?: :?: :?: :cry:


ak je to z tych mojich, tak asi preto, ze ako tak je skalibrovana iba ta prva mapa, ostatne sice maju map subory, ale nie su v nich kalibracne body.
29.01.2008 - 09:58:55
00
Výborná práca, Palo TT!! Ďakujem.

Aj som už stihol pospájať 12 listov medzi Košicami a Krompachmi, skalibroval to a previedol do formátu ozf, aby to fungovalo aj na PDAčku. Neskôr to niekde upnem.

EDIT: Už je to upnuté.

Stiahnuť si to môžete TU !

EDIT - Dôležité! Mapa mala nepresnú kalibráciu, už je to opravené, v download linku už je správny archív. Kto chce len opravený kalibračný MAP súbor, tak je tu: vol_vrchy_kos_kromp_ozf.map.rar - 2.07 kB


Tu je ukážka screenshotov z PDAčka, porovnanie mapy lesných ciest a turistickej mapy VKÚ 1 : 50 000.

img161.imageshack.us


Naposledy upravil laco dňa 10.08.2008 - 12:26:31, celkovo upravené 1 krát.

29.01.2008 - 21:22:12
00
Palo TT, velka vdaka!! :) Najma za napisanie tak podrobneho navodu! A samozrejme aj za vygenerovanie kalibracnych suborov. Az mi zacne cyklisticka sezona, vynasnazim sa splnit licencne podmienky. :wink:

Podarilo sa mi to poskladat postupom podla uvodneho prospevku. Potom som sa pokusil niekolke casti spojit v OziMapMerge. Tu som zistil zaujimave skutocnosti.

Jednotlive dielcie mapky su kalibrovane ako Latitude/Longitude. Ked som v OziMapMerge nechal Latitude / Longitude, uz v pravom paneli OziMapMerge bolo vidiet, ze cele Slovensko je "vodorovne" (cize v smere vychod-zapad) pretiahnute. Ked som nechal vygenerovat mapu, ta tak aj vyzerala. Mapa sa roztiahla na sirku.

Ku tomuto javu nedoslo, ked som zvolil Mercator, alebo Tranverse Mercator. Vtedy ostali proporcie v spojenej mape zachovane.

Vie to niekto vysvetlit? Kalibracia sa spojenim nijako neporusila, tracky mi sedia velmi dobre.
11.02.2008 - 20:48:41
00
pocuvaj laci, tiez spajam tie lesne cesty, ale neviem vytvorit ten subor s prip. ozfx3... nevies ako na to... lebo´mapu som uz vykalibroval a mam ju ulozenu aj s prip. map, no a chcel som nahodit este vysky, ale vobec mi ich na mape nezobrazilo :cry:

a este jedna otazocka v akom programe spajas tie lesne mapy???
11.02.2008 - 21:18:09
00
Postupom, ako som pisal vyssie, som vytvoril mapu Male Karpaty - juh
Ide o obdlznik od Devina / Petrzalky po priehradu Bukova / Smolenice.
Je to asi 28 MB: http://uploaded.to/?id=ph12s7
Zaujimavostou je, ze pri spajani dielcich casti od Palo TT vznika taky efekt maleho pootocenia mapy voci povodnym kuskom. Povodne mapky su totiz v OziMapMerge zobrazene tak trocha nasikmo.

charlie, na vytvorenie ozfx3 sluzi img2ozf
http://www.oziexplorer3.com/img2ozf/img2ozf.html
Mohol by si svoj vytvor tiez upnut?
11.02.2008 - 21:29:46
00
charlie, na vytvorenie ozfx3 sluzi img2ozf
Mohol by si svoj vytvor tiez upnut?


urcite sa tiez podelim, len este to nie je hotove...
11.02.2008 - 21:32:41
00
Podarilo sa mi najst postup kalibracie, ktory mi 100% zafungoval s mapou SK_1_2, co na predch. stranke zverejnil risototh.

Pouzivam tooly:
1. DeMapper - prevod .ozf2, .ozfx3 na .png
http://terraperfecta.com/files/demapper.zip
2. FrontMap - tool na pripravu Ozi kalibracneho .map suboru pomocou Google Earth
http://terraperfecta.com/files/frontmap.zip

Popis formatu .map suboru:
http://www.rus-roads.ru/gps/help_ozi/ma ... ormat.html

Postup:
0. Ak je velka mapa vo formate .ozf, alebo .ozfx3, prevediem ju na .png cez DeMapper
1. V editore obrazkov z velkej mapy .png (alebo iny graficky format) vytvorim vyrez, ktory chcem kalibrovat. Dalej uz robim len s tymto vyrezom.
2. Vo FrontMap zopakujem pre 3 body hore - vlavo, v strede, vpravo:
Posuniem / zazoomujem Google Earth (vlavo) a moju mapu (vpravo) na miesto, kde chcem vytvorit kalibracny bod.
Stlacim (drag) lave tlacitko mysi vlavo v Google Earth na kalibracnom bode a pustim ho (drop) vpravo na zodpovedajucom bode na mape.
Ulozim trojicu kalibracnych bodov (neregistrovany FrontMap podporuje len 3) do .map suboru. Subor nazvem napr. hore.map
3. Vymazem predtym urobene kalibracne body, zadefinujem 3 kalibracne body v strede mapy a ulozim ich do stred.map
4. Vymazem predtym urobene kalibracne body, zadefinujem 3 kalibracne body dole a ulozim ich do dole.map
5. V OziExploreri natiahnem orezany obrazok z bodu 1. Zvolim kalibraciu, nastavim S-42, Transverse Mercator, Latitude Origin 0, Central Meridian 21E, Scale Factor 1, False Easting 4500000, False Northing 0. Vymyslim si lubovolne hodnoty pre 2 body a ulozim kalibraciu. Vznikne tym .map subor pre dany datum/projekciu, avsak bez skutocnych kalibracnych bodov.
6. V textovom editore otvorim kalibracny subor z bodu 5. a vlozim don po 3 kalibracne riadky z hore.map, stred.map a dole.map. Upravim cisla kalibracnych bodov.

Tento postup mi 100% zafungoval a vdaka FrontMap nebolo treba pracne opisovat suradnice. Netusim, ci postup pre Mapu lesnych ciest funguje len s S42 a Transverse Mercator, avsak predosly moj pokus s WGS84 a Latitude/Longitude bol neuspesny. V smere vychod-zapad dochadzalo ku stale vacsiemu posuvu medzi mapou a trackom.

Posielam vam na ukazku takto skalibrovanu mapu - cast Male Karpaty od BA po Pezinsku Babu. Tracky v nej sedia 100%tne.
http://uploaded.to/?id=3uql6b


Naposledy upravil bogi dňa 15.02.2008 - 13:40:14, celkovo upravené 1 krát.

14.02.2008 - 19:00:52
00
Tie nepresnoti pri spajani: Mapa lesnych ciest je v systeme JTSK, ktory Ozi nepodporuje, ale pokial sa suradnice JTSK prevodu do WGS84 a mapa sa v OZIm nakalibruje ako WGS84, tak to sedi. Ak si v OZI zapnete zobrazenie grid, uvidite ze suradnice wgs84 idu sikmo a su mierne zbiehave.
MapMerge ide na spajanie moc inteligentne :)

Pokial chcete robit vacsie celky s tych malych map:
1. spajanie obrazkov cez ImageMagick:
nakopirovat obrazky, ktore chcete spojit do jedneho adresara.
Potom nad danym adresarom spustit imagemagick prikaz:

montage *.png -mode Concatenate -tile 3x3 png8:spojena_mapa.png

3x3 (pocet stlpcov x pocet riadkov) je pocet obrazkov, ktore sa budu spajat - treba zmenit podla potreby - sucin musi sediet s poctom obrazkov v adresari.
Kedze poradie suborov v adresari je zhodne s tym, ktore pouziva imagemagick, netraba zadavat presnu naslednost suborov.


2. kalibracie: Struktura map suboru je jednoducha. Vid link od Bogiho.
Kalibracny subor sa da spravit aj rucne na zaklade povodnych kalibracnych suborov.
Napr. Ak je vysledna mapa 3x3 tak z kazdeho povodneho map suboru dajte do vysledneho napr. len bod kalibracny bod 1 a 2 (Point01,Point02) a upravte ich pixelovu polohu v spojenej mape (3 a 4 udaj v danom riadku zacinajucom PointXY...)
Vysledna mapa bude mat 18 kalibracnych bodov (Point01-Point18)
Je to len jednoduche pripocitavenie pixelov.
Okrem toho treba zmenit riadky č.: 3 (meno png suboru) a posledny riadok(pixelovy rozmer celej mapy).
Ine riadky (napr. zacinajuce MMPXY,MMPLL) editovat netreba - nastavia sa sami, ked spojenu mapu otvorite v OZI a znovu ulozite kalibraciu (netreba robit ziadne zmeny, len spustit kalibraciu a ulozit).

Dal by sa spravit aj skript, ale nemam na to cas...

Ja som skusal spojit 5x6 obrazkov (spajanie v imagemagics sa robilo asi 20 minut) a kalibrovat len na 4 rohove body a vysledok uz bol dost nepresny.
Vzhladom na fakt, ze je to JTSK mapa kalibrovana na WGS84 vseobecne plati: cim vacsia mapa a menej kalibracnych bodov, tym je to nepresnejsie. Takze nerobte moc velke mapy :)
15.02.2008 - 10:12:11
00
Po par experimentoch som zistil, ze v bode 5. mojho predch. prispevku nie je potrebne pouzit S-42 a Transverse Mercator. V pohode staci klasika Latitude/Longitude a WGS84. Rozdiel by sa mohol prejavit na vacsej mape - to som neskusal.
15.02.2008 - 19:13:08
00
Dal by sa spravit aj skript, ale nemam na to cas...


Vcera som sa do toho pustil a dnes tu mam prvy vysledok. Otestoval som to zatial na mape z 2x2 casti, kalibracia vyslednej mapy mi sedi. Z povodnych kalibracnych suborov beriem prvy a treti bod. Takze pre mapu 2x2 mam 8 bodov.

Pre predstavu funguje to nejako takto:

Kód:
K:\mapy\kalibrovane-oziexplorer\Mapa lesnych ciest\L9\test>perl K:\mapy\software\OziMapMontage\OziMapMontage.pl

Generating output.map ...
19-11.map
19-12.map
20-11.map
20-12.map
Done!

K:\mapy\kalibrovane-oziexplorer\Mapa lesnych ciest\L9\test>montage *.png -mode Concatenate -tile 2x2 png8:output.png

K:\mapy\kalibrovane-oziexplorer\Mapa lesnych ciest\L9\test>


Vstupom v tomto priklade su 4 mapove listy
19-11.map, 19-11.png
19-12.map, 19-12.png
20-11.map, 20-11.png
20-12.map, 20-11.png

Vystupom je dvojica suborov output.map a output.png. Spravim este, aby mohol byt nazov vystupnej mapy lubovolny. Vytvorenie spojeneho .png suboru zahrniem do skriptu. Trocha to este ucesem, otestujem a dam sem linku na skript. Vysledny program bude .exe, aby ste nemuseli instalovat perl.

Palo_TT - este raz vdaka za to, ze si tuto vec zacal a tak precizne popisal postup. Moj skriptik je velmi malo voci tomu, co si ty urobil predtym.
25.03.2008 - 22:35:58
00
Tu je slubeny skript: http://uploaded.to/?id=862d6n

Pre plne pochopenie pouzitia je treba citat toto vlakno od zaciatku a stiahnut/spracovat dielcie mapky podla postupu od Palo_TT.

Pouzitie:

Nakopirujte mapove diely, ktore chcete spojit, do jedneho adresara. Musi ist o kompletny obdlznik m x n obrazkov. Ku .png suborom pridajte zodpovedajuce .map subory do toho isteho adresara. Rozbalte OziMapMontage.rar z linky vyssie a oba subory z raru (OziMapMontage.exe a template.txt) pridajte tiez do toho isteho adresara.

Priklad obsahu mojho adresara K:\mapy\kalibrovane-oziexplorer\Mapa lesnych ciest\L\test:

19-11.map
19-11.png
19-12.map
19-12.png
20-11.map
20-11.png
20-12.map
20-12.png
OziMapMontage.exe
template.txt

Otvorte prikazovy riadok (cmd.exe) a zadajte volanie skriptu podla dvoch prikladov, uvedenych nizsie. Prvy parameter skriptu je meno novej mapy. Pokial pouzijem meno MK_juh, vygeneruju sa mi MK_juh.map a MK_juh.png. Druhy parameter udava pocet stlpcov x pocet riadkov matice mapovych dielov, ktore chcem spojit. Tento parameter potrebuje iba program montage z ImageMagick.

Pre spojenie .png suborov je treba mat ImageMagick v PATH.

Pokial nechcem spajat .png subory, iba vytvorit .map subor, pouzijem prepinac -nopng

Priklad:
Kód:
K:\mapy\kalibrovane-oziexplorer\Mapa lesnych ciest\L\test>OziMapMontage MK_juh 2x2 -nopng

OziMapMontage v1.0 (c) bogi 2008

Processing input files:
19-11.map
19-12.map
20-11.map
20-12.map

Map calibration file MK_juh.map was generated.


Pokial nepouzijem -nopng prepinac, vygeneruje sa aj vysledny png subor.

Priklad:
Kód:
K:\mapy\kalibrovane-oziexplorer\Mapa lesnych ciest\L9\test>OziMapMontage MK_juh 2x2

OziMapMontage v1.0 (c) bogi 2008

Processing input files:
19-11.map
19-12.map
20-11.map
20-12.map

Map calibration file MK_juh.map was generated.
Map image file MK_juh.png was generated.


Pokial by ste spajali viac ako 15 dielcich obrazkov, vygeneruje sa vam viac ako 30 kalibracnych bodov. OziExplorer vsak akceptuje najviac 30 kalibracnych bodov. V tomto pripade je treba otvorit vysledny .map subor v textovom editore, niektore kalibracne body zmazat a upravit nazvy kalibracnych bodov Point01 az Point30.
26.03.2008 - 23:54:28
00
Pokial by ste spajali viac ako 15 dielcich obrazkov, vygeneruje sa vam viac ako 30 kalibracnych bodov. OziExplorer vsak akceptuje najviac 30 kalibracnych bodov. V tomto pripade je treba otvorit vysledny .map subor v textovom editore, niektore kalibracne body zmazat a upravit nazvy kalibracnych bodov Point01 az Point30.


Pred tyzdnom som skusal mapy v programe Trekbuddy a ten ma len obmedzeny pocet kalibracnych bodov: 4
Na zaklade odporucani ( http://www.linuxtechs.net/kruch/tb/foru ... php?t=1218 ) som vyskusal zmenit projekciu na
Lambert Conformal Conic a vysledok sa zda byt velmi dobry.
Tak ak by si mal cas, mozes to vyskusat na nejakej vacsej mape - nechat len 2 (resp. 4) kalibracne body a nastavit projekciu LCC.
Treba zmenit v map subore dva riadky takto:

Map Projection,Lambert Conformal Conic,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No

Projection Setup, 59.834920000, 24.833333333,,,, 47.605000000, 49.225000000,,,

Potom over presnost takto skalibrovanej mapy. Daj info ako si dopadol. Ak to bude OK, tak sa daju v podstate vytvarat lubovolne velke a presne mapy.
27.03.2008 - 22:09:32
00
Palo_TT, diki za tip! Cez vikend to urcite vyskusam.

Keby to bolo OK, slo by vacsimi mapami pokryt cele Slovensko. Najlepsie tak, aby sa mapove listy trocha prekryvali.
28.03.2008 - 00:02:32
00
Keby to bolo OK, slo by vacsimi mapami pokryt cele Slovensko. Najlepsie tak, aby sa mapove listy trocha prekryvali.

Na to som veru zabudol. Az pri Trekbuddy som si uvedomil, ze to prekrytie chyba.
28.03.2008 - 07:25:21
00
keyboard_arrow_up