Viac mi vadilo, že ako hlavná lesná cesta bola vyznačená aj štvorprúdovka s električkovými koľajami v Dúbravke :-)

Mapa lesnych ciest ma presny nazov Mapa lesnych a pozemnych komunikacii. Obsahuje nielen lesne cesty. Rovnako, ako hlavne lesne cesty, su v nej znacene aj hlavne mestske ulice. S tym nic neurobime. Proste ked si mimo lesa, vrstvu hlavnych a vedlajsich lesnych ciest si v Garmin strojceku vypni. :)

geohladacova nadstavba SK Topo vznikala inym sposobom. Jednotlive cesty boli rucne naklikane v GPSMapEdit-e. Laco Findl ich na zaklade svojej znalosti terenu pomohol skategorizovat. Obsahuje az 4 typy lesnych ciest - spevnene, nespevnene lepsie a horsie priechodne a dolezite chodniky. Taketo nieco je mozne len pre uzemie, ktore niekto velmi dobre pozna. geohladacova nadstavba pokryva preto len male okolie Bratislavy, nic viac.

Lacova vrstva hlavnych a vedlajsich lesnych ciest je uzasna tym, ze pokryva cele uzemie Slovenska. Ma presne tu kvalitu, aku ma Mapa lesnych ciest. Niektore cesty mozu byt uz zarastene a niektore mohli vzniknut nove. Mapu lesnych ciest uz dlhsie pouzivam v OziExploreri a mam s nou tu skusenost, ze velka vacsina cervenych a zelenych ciest v nej sedi. Urcite je velkou pomockou pre oblasti, v ktorych SK Topo neobsahuje nic okrem vrstevnic.
09.12.2008 - 15:12:56
00
Laco aj ja sa ti chcem poďakovať za tvoju snahu, urobil si kus dobrej roboty. Ak sa niekde spolu na bikoch stretneme, určite máš u mňa pivečko parádne vychladené.

:wink: Laco mám na teba ešte nejaký dotaz.
Tvoje mapové podklady sa mi podarilo natiahnuť do Garmina eTREX VISTA HCx cez soft MapSource bez problémov a aj sa tie mapy v Garmine cez seba prekrývajú s TOPO v2. Ale s tvojich príspevkov tu na fóre nie je jasné, či sa dajú na seba vrstviť tvoje mapy lesných ciest s mapov TOPO v2 v tom softe MapSource. Mne sa to nepodarilo zobraziť všetko v jednom. Môžem si v MapSource zobraziť buď mapu TOPO v2 alebo zvlášť mapy hlavných alebo vedlajších lesných ciest, čo je dosť obmedzujúce, lebo tam vidím len spleť červených alebo zelených čiar bez popisu na bielom podklade.

:wink: A ešte jeden dotaz. Neviem, koľko je s tým roboty, ale nedalo by sa urobiť, aby boli tie zelené čiary (vedľajšie lesné cesty) trošku hrubšie. Mohli by byť aj rovnako hrubé ako tie červené (hlavné lestné cesty). V mojom Garmine sú na display slabo viditeľné tenké zelené čiary aj pri väčšom zaostrení mierky.


Moja vďaka zase patrí mojim "učiteľom" z www.gpsforum.sk. Sú to bogi a geohladac (in alphabetical order). Je to kolektívne dielo.

Celé to vzniklo z nevinnej diskusie tu: http://www.gpsforum.sk/index.php/topic,1285.0.html

Ja som paradoxne odporca garminovských máp, dokonca až garminomaposkeptik. Celé som to robil iba z púhej zvedavosti.

... a keby Ja?No! niekde v príspevku nenapísal: "... a nechces to urobit aj vo vektoroch? ... zeby sa dalo natahat do mapoveho GPS-ka???", tak by som ostal pri svojich PLT súboroch (ku ktorým som samozrejme dospel až po predchádzajúcej vektorizácii - ale pochopil som o čo Ja?No!-vi ide). Ja mapový Garmin nevlastním a kým bude mať také mapy, ako má teraz, ani vlastniť nebudem (môže sa volať aj napr. Oregon). Takže naozaj, iba z púhej zvedavosti, ktorá však bola znásobená očakávaním, že výsledok tejto zvedavosti môže urobiť radosť niekomu, kto nie je taký garminomaposkeptik ako ja.

Ešte skúsim urobiť nejaké vylepšenia, ale podstatné už nebudú.

Laco
11.01.2009 - 15:01:54
00
trasu si natiahni do ozi explorera, pre ten su skalibrovane mapy lesnych ciest.
pozri v teme mapy lesnych ciest pre ozi...............
myslim, ze aj na tom vydatne pracoval Laco.
11.01.2009 - 16:18:30
00
... nie je jasné, či sa dajú na seba vrstviť tvoje mapy lesných ciest s mapov TOPO v2 v tom softe MapSource.

MapSource nevie dve (hocijaké) rôzne mapy zobraziť nad sebou. Ja?No! dobre radí, na zobrazenie tracku používaj radšej OziExplorer. Lesné cesty si vieš v OziExploreri zobraziť tiež ako track (súbory vo formáte PLT). Slovensko je rozdelené do 8 obdĺžnikov, 1.1 (vľavo hore) až 4.2 (vpravo dole).

Tu si stiahni súbory červených a zelených lesných ciest pre OziExplorer:
http://www.mediafire.com/?h5m4yt2ybjy
http://www.mediafire.com/?ttijtwnrtug

EDIT: Teraz ma napadlo, keď si stiahneš tie lesné cesty vo formáte PLT, nie je problém skonvertovať ich do formátu GPX. Formát GPX dokážeš v MapSource otvoriť a lesné cesty zobrazíš podobne ako tracky. Z PLT do GPX formátu to skonvertuješ free programom GPSBabel. Stiahni ho z tejto stránky: http://www.gpsbabel.org/
(Akurát neviem, či MapSource nebude mať problémy s otváraním tak veľkých GPX súborov. Jedná sa totiž až o státisíce trackpointov. OziExplorer s tým problém nemá, to mám vyskúšané.)

... aby boli tie zelené čiary (vedľajšie lesné cesty) trošku hrubšie. Mohli by byť aj rovnako hrubé ako tie červené (hlavné lestné cesty).

Tu si môžeš stiahnuť inštalačku pre vedľajšie (zelené) lesné cesty, ktoré sú rovnako hrubé ako hlavné (červené): http://www.mediafire.com/?nd1atntjotm
Nezabudni v Mapsource tie pôvodné odinštalovať. Choď do "C:\Garmin\FAM_4499" a odinštaluj mapu spustením (dvojklik) súboru "uninstall.bat". Potom vymaž celý priečinok "FAM_4499". Teraz môžeš nainštalovať nové zelené LC pomocou novej inštalačky.
11.01.2009 - 20:53:51
00
Vzhľadom na to, že viacero ľudí sa sťažovalo na to, že zelené lesné cesty na svojich displejoch slabo vidí, vyrobil som inštalačky s hrubšími čiarami lesných ciest - sú rovnako hrubé ako červené.

Doplnil som ich do pôvodných postov. Nájdete ich tu viewtopic.php?f=22&t=18233&p=231003#p231003 a tu viewtopic.php?f=22&t=18233&p=230462#p230462 .
26.01.2009 - 19:36:19
00
Laco - pojdu mi tie topo mapy v SMARTCOM GPS v NOKII? a teda aj tie upravené? to len pre istotu, aby som to zbytočne netahal... dakujem
28.01.2009 - 20:55:27
00
V SmartComGPS nepôjdu, sú to garminovské vektorové mapy. SmartComGPS pozná iba rastrové mapy. Garmin zas iba vektorové. Ak by si chcel mať garminovskú Slovakia Topo 2 (aj s nadstavbou lesných ciest) v Nokii (Symbian), nainštalij si GarminMobileXT. Po čase sa síce na SlovakiaTopo2 vykašleš (však máš lepšie rastrové mapy), ale zistíš, že GarminMobileXT je aj celkom dobrá autonavigácia. Dokonca aj v Nokii dobre použiteľná (ja ju mám v éšesťdesiatšestke a funguje O.K.).
28.01.2009 - 22:20:27
00
Laco - pojdu mi tie topo mapy v SMARTCOM GPS v NOKII? a teda aj tie upravené? to len pre istotu, aby som to zbytočne netahal... dakujem

Ta vyssie spominana uprava sa tyka Garmin vrstvy lesnych ciest, ako napoveda nazov tejto temy. Vektorove Garmin mapy so SmartComGPS nejdu.

Do SmartComGPS si natiahni mapu les. ciest v OziExplorer formate, co je predmetom inej temy: viewtopic.php?f=22&p=242726#p242726
Alebo si PLT tracky lesnych ciest mozes pridat do VKU map pre OziExplorer, tu je postup: viewtopic.php?f=22&p=243227#p243227

Este ku moznosti pouzit Garmin Topo mapu v Nokii:
V Nokii s Mobile XT sa pouzivat vektorovu Garmin Topo mapu sice da, je to vsak dost kostrbate riesenie. Pouzivatelske rozhranie Mobile XT nie je optimalizovane pre offroad pouzitie. Je to podobne, akokeby si s Topo mapou pouzival cestnu navigaciu Garmin nuvi. Da sa to, ale nie je to optimalne. Napr. len na zistenie nadmorskej vysky treba zo 5 tukov (do obrazovky GPS informacii) a rovnako zo 5 tukov na vratenie sa do mapy. Dalej napr. prejdeny track je slabo viditelny, podobne aj tracky natiahnute zo suboru. Ako Laco napisal, Mobile XT je vhodny skor do auta, alebo pre pesiaka do mesta. Takze radsej ten SmartComGPS s rastrovymi mapami z inej temy.
Tato tema Garmin vrstvy les. ciest je urcena predovsetkym pre majitelov turistickych navigacii zn. Garmin a mapy SK Topo v2.
28.01.2009 - 22:54:24
00
V SmartComGPS nepôjdu, sú to garminovské vektorové mapy. SmartComGPS pozná iba rastrové mapy. Garmin zas iba vektorové. Ak by si chcel mať garminovskú Slovakia Topo 2 (aj s nadstavbou lesných ciest) v Nokii (Symbian), nainštalij si GarminMobileXT. Po čase sa síce na SlovakiaTopo2 vykašleš (však máš lepšie rastrové mapy), ale zistíš, že GarminMobileXT je aj celkom dobrá autonavigácia. Dokonca aj v Nokii dobre použiteľná (ja ju mám v éšesťdesiatšestke a funguje O.K.).

autonavigáciu v nokii mám TOMTOM a som spokojný. Akú mapu by si mi doporučil pre ten smartcom, ked by som ju chcel používať aj na GEOCACHING? mám síce klasické turistické mapy, ktoré používam pri potulkách na biku, ale pre hladanie cache niesú podla mna dosť podrobné :-(
29.01.2009 - 18:12:24
00
NOISE:
a) Mapa les. ciest z linky z predch. prispevku
b) Satelitne alebo hybridne Google mapy, mozes ich stiahnut a skalibrovat cez Googleak, http://www.gpsforum.sk/index.php/topic,974.0.html
29.01.2009 - 19:58:03
00
Zdravim.

Mohol by som ta poprosit o reupload? Akosi to z toho mediafire nejde. Vdaka.
06.03.2009 - 14:30:39
00
Linky sú naozaj nefunkčné. Treba vyčkať. Vysvetlenie je TU.
06.03.2009 - 17:34:58
00
Pozbierane z viac zdrojov a upravene. V archive su aj subory pre OziExplorer.

DOWNLOAD

Keďže sa na niektorých starších prístrojoch Garmin vrstva lesných ciest nezobrazovala transparentne, boli upravené IMG súbory (GPSMapEdit.v1.0.56.2 a Free cGPSmapper version 0098c) a vytvorený nový inštalačný súbor.

Nový inštalačný súbor TRANSPARENTNEJ NADSTAVBOVEJ VRSTVY LESNÝCH CIEST pre mapy Garmin si môžete stiahnuť tu: DOWNLOAD2

img22.imageshack.us

Prílohy:

LCvMapSource.jpg
LCvMapSource.jpg 154.52 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil mercator dňa 01.04.2009 - 20:53:49, celkovo upravené 2 krát.

21.03.2009 - 20:25:38
00
Celkom pekne si to prerobil, mercator. Vidím, že je zmenený súbor TYP, tie čierne prerušované čiary lesných ciest sa mi nad mapou páčia dokonca viac, ako tie farebné.
22.03.2009 - 10:05:20
00
Ahojte,
na gpsforum vysla nova mapa pre GPS navigacie - GPSF Topo Slovakia. Je to Free verzia topo mapy. Obsahuje klasicku instalaciu, mapa sa da pozerat i v Mapsource.
Link na stiahnutie je tu: http://suttorad.gpsforum.sk/gpsftsk.exe
Vdaka patri suttoradovi, ktoru tuto mapu pre nas tak pekne upravil... :wink:
02.04.2009 - 22:19:41
00
keyboard_arrow_up