V predoslom prispevku som zabudol upozornit, ze tri
mapy (48-7,48-8 a 48-9) maju chybnu kalibraciu
Opravené kalibračné MAP súbory pre tie tri mapy sú v zbalené v archíve v prílohe.
v PNG mi to OZI neccel uložiť - prečo?
jeden štvorec má po doplnení červených a zelených lesných ciest v BMP uctyhodných 643Mb...
zabudnite na to, že sa na takúto mapu budete pozerať cez SMARTCOM
GPS v mobile
Noise, musím potvrdiť, že
postup, ktorý radil bogi vyššie na 100% funguje. Je to ikskrát overený postup. Tie štvorce od risototh majú 15000x15000 pixelov. Ozi ani SmartComGPS s takými veľkosťami mapy nemá žiaden problém. Na veľkosti súboru v MB nezáleží, vloženie červených a zelených lesných ciest veľkosť súboru prakticky neovplyvňuje.
Tento bogiho klasický postup som si overil nasledovne:
- stiahnutú mapu 48-7 vo formáte OZFX3 som otvoril v OziExploreri 3.96.3b
- načítal som tracky červených aj zelených lesných ciest
- mapu som uložil ako farebný bitmapový obrázok vo formáte PNG, výsledkom bol PNG súbor obrázku mapy o veľkosti 362 MB a prislúchajúci kalibračný súbor MAP
- použil som program
ogf2tool a skonvertoval som túto mapu do formáto OGF2 pre SmartComGPS, výsledkom bol súbor o veľkosti 138 MB
Všetko funguje ako má, už ho mám v mobile a SmartComGPS s ním nemá najmenší problém.
Zaujímalo by ma však, či ogf2tool skonvertuje aj väčší obrázok mapy, napr 30000x30000 pixelov. Prečo?
Stiahnuté štvorce mapy o veľkosti 15000x15000 pixelov majú rozlíšenie cca 0,58 m/pixel. Z toho vyplýva, že sa jedná o územie cca 9 x 9 km. To rozlíšenie je pre prax zbytočne veľké a zobrazené územie je dosť malé. Ja by som chcel mať mapu pre územie aspoň 27 x 27 km (9 štvorcov), alebo radšej pre 36 x 36 km (16 štvorcov od risototh).
Ako na to: Zoberiem 16 susedných štvorcov (4 x 4) a prevediem ich programom
DeMapper do formátu PNG. Potom programom
OziMapConverter zmenším tých 16 máp na 50% (7500x7500 pixelov a rozlíšenie cca 1,2 m/pix). Stále mám formát PNG. Potom použijem program
Panavue Image Assembler a spojím tých 16 zmenšených obrázkov (4x4) do jedného o veľkosti 30000x30000 pixelov a uložím ho vo formáte TIFF (far. hĺbka 8 bit a kompresia packbits). Keďže poznám formát kalibračného súboru, nemusím kalibrovať, ale vytvorím si kalibračný súbor MAP z tých 16-tich, ktoré mi vypľul OziMapConverter. A mám hotovú
ortofotomapu pre územie cca 36 x 36 km s rozlíšením cca 1,2 m/pixel, ktorú na 100% v OziExploreri otvorím. Pre praktické používanie v OziExploreri ju však ešte skonvertujem pomocou programu
img2ozf do formátu OZFX3. Takže ju môžem použiť aj v PDAčku alebo v Magellan Mobile Mapperi s OziExplorerCE.
Teraz je otázka, či takúto mapu (30000 x 30000 pixelov) vo formáte TIFF skonvertuje ogf2tool do formátu OGF2 pre SmartComGPS. Ak áno, poteší.
EDIT: Výsledok po spojení mapových štvorcov -
ogf2tool skonvertuje aj taký veľký obrázok (30000 x 30000 pixelov) vo formáte TIFF (far. hĺbka 8 bit a kompresia packbits)
do formátu OGF2 pre SmartComGPS bez problémov.
Výsledný súbor vo formáte OGF2 má 556 MB a SmartComGPS v Nokii E66 s ním pracuje bez problémov.Taktiež bez problémov ho
do formátu OZFX3 pre OziExplorerCE (OziExplorer)
skonvertuje program img2ozf.
Výsledný súbor vo formáte OZFX3 má 517 MB a OziExplorer aj OziExplorerCE (v PDA-čku) s ním pracuje bez problémov.Takže nie je problém vyrobiť si použiteľné skalibrované ortofotomapy
s rozlíšením cca 1,2 m/pixel pre územie cca 35 x 35 km.V prílohe je ukážka príslušného kalibračného súboru v TXT formáte.