Tak uz sa asi nieco zmenilo lwbo viem ze asi pred rokom bol tiez na sme clanok v ktorom pisali ze cyklista ma pouzit inu cestu....kedze nemoze ist po pravom kraji vozovky pri krajnici...kedze mu v tom brani bus pruh...


To je hovadina jak Brno. A články na SME obvzlášť. Sám zákon o cestnej premávke si v tomto protirečí, tak ako niekto môže napísať, že cyklista má ísť inou cestou, keď mu žiadna značka nezakazuje použiť cestu na ktorej je aj buspruh.
23.05.2014 - 09:19:29
00
Pisal som len to co som si tam precital...ale aj tak som sa tym nikdy neriadil....prievozskou chodim vzdy ked idem na bajku cez BA :D ale nikdy nie v bus pruhu...normalne v pravom pruhu pri jeho okraji cca. Pol metra od bus pruhu
23.05.2014 - 11:54:06
00
Hm, ako tak citam, tak sa mi zda, ze som asi jediny, co jazdi vo vyhradenom jazdnom pruhu pre MHD. :)

Btw. vcera som mal takmer neuveritelny zazitok. :) Auta v podstate stali v zapche, ale akurat sa to uvolnilo a zacali sa rozbiehat. Ja som ich obiehal sprava cca 33-35 kmh/h, ked v tom auto ktore som uz prave dobiehal hodilo blinker a slo odbocovat doprava do vedlajsej ulice. Samozrejme ja plne brzdy kedze on mal prednost, ale prekvapilo ma, ze si normalne vsimol, ze ho zozadu sprava dobieha bajker a nevosiel do tej odbocky, ale pockal, ci stihnem ubrzdit. :)
23.05.2014 - 14:02:05
01
ake bolo znenie v zmene vyhlasky o tomto? vodic ti pri odbocovani doprava musi dat prednost iba ak ta predbehne alebo si to ma skontrolovat ako v jezusovom pripade hore aj ked ta prave nepredbehol?

ujo google odpoveda
http://www.drajv.sk/autoskola-drajv/novinky/cyklisti-budu-mat-pri-odbocovani-jednoznacne-prednost/
" Novela zákona jednoznačne určuje, že vodič odbočujúci vpravo bude musieť dať prednosť cyklistovi, ktorý pôjde rovno. V dôvodovej správe k novele sa píše, že ide najmä o situáciu, kedy má vodič odbočujúci vpravo po svojej pravej strane cyklistu a teda mu skríži jeho jazdnú dráhu.

"Je to analogické použitie všeobecného pravidla, podľa ktorého dáva prednosť ten, kto križuje dráhu inému," píše sa v dôvodovej správe. "


Naposledy upravil stax dňa 23.05.2014 - 14:13:56, celkovo upravené 1 krát.

23.05.2014 - 14:11:08
00
Hm, ako tak citam, tak sa mi zda, ze som asi jediny, co jazdi vo vyhradenom jazdnom pruhu pre MHD. :)

Nie si. Aj ja jazdim tak, aby som co najviac eliminoval hrozbu zo strany aut. Bajkalsku som vzdy povazoval za jednu z najnebezpecnejsich ulic kvoli trafficu a vobec celkovo stav tej cesty. No nic, dufam, ze budu v poriadku.
23.05.2014 - 14:13:50
00
stax, to ano, ale ja som nebol napravo od neho / nesiel som subezne s nim. Ja som bol este za vozidlom a vsimol si, ze hodil blinker. Keby som uz bol vedla neho, tak nemam ani sancu zistit, ze chce odbocovat.
23.05.2014 - 14:19:15
00
ak je auto pred tebou a hodi blinker cyklista musi dat prednost autu.ak ste zarovno tak mas prednost ty :)
23.05.2014 - 14:56:24
00
ak ste "zarovno" tak ta "nevidi "-mrtvy uhol..., ide aj o rychlost nema ta zazracne slovicka -obmedzit a ohrozit,niektori ta obiehaju 20m pred odbockou a este chcu odbocit ...ako keby mal cyklista nulovu rychlost... to su ti "sekundari" pre jednu "usetrenu" idu zabit cloveka...
23.05.2014 - 15:08:14
00
miso ci si bol zarovno alebo nie rozhodne sudca po bajkerovej smrti. tak radsej brzdim aj ked som zarovno :)
23.05.2014 - 15:28:23
00
ja nepisem ze ako mas jazdit..ale ze ako si mas vysvetlit vyhlasku :)
23.05.2014 - 15:54:39
00
samozrejme ze sa tam nebudes silou mocou pchat .... -_-
23.05.2014 - 15:54:59
00
ak je auto pred tebou a hodi blinker cyklista musi dat prednost autu.ak ste zarovno tak mas prednost ty :)

opat nie - precitaj si co som tam dal z vyhlasky
"" Novela zákona jednoznačne určuje, že vodič odbočujúci vpravo bude musieť dať prednosť cyklistovi, ktorý pôjde rovno."

ak ti skrizi jazdnu drahu tak je povinny ti dat prednost. nepise sa tam ci mas byt na jeho urovni alebo 20metrov za nim. jednoducho ti musi podla vyhlasky dat prednost ked ides rovno. dovodova sprava uz vo vyhlaske napisana nie je. ak si dobre pamatam tak pri odbocovani mozes obmedzit ale nie ohrozit - takze primerane tomu aj vzdialenost po ktoru mas prednost vzhladom na rychlost. samozrejme majuc na pamati ze odhadnut ako rychlo ide bicykel (a teda ze obcas nechodime pomaly) moze byt pre niektore osoby celkom problem.
23.05.2014 - 15:58:47
01
stax tak este raz pre teba ;)
post826195.html#p826195
23.05.2014 - 16:43:00
00
Podla paragrafu 55, odsek 5 aktualneho zakona o cestnej premavke plati, ze cyklista moze predbiehat z prava len pomaloiduce alebo stojace vozidla, okrem pripadu, ak vodic predbiehaneho vozidla dava znamenie o zmene smeru doprava. Tj situacia, ze vodic odbocujuci doprava musi dat prednost cyklistovi iducemu rovno sa bude vztahovat iba na subezne iduceho cyklistu. Akonahle si za vozidlom a vidis, ze dal znamenie o zmene smeru doprava, uz ho nemozes predbiehat. Samozrejme, tato situacia vyzaduje, aby vodic dal znamenie o zmene smeru nacas, co sa myslim v Jezusovom pripade nestalo.
23.05.2014 - 16:46:14
00
Samozrejme, tato situacia vyzaduje, aby vodic dal znamenie o zmene smeru nacas, co sa myslim v Jezusovom pripade nestalo.

Napriek tomu spravanie Jezusa pokladam ze nevhodne a rizikove. Pri takej rychlosti, jednak moze lahko blinker na jednom aute v rade stojacich aut prehliadnut alebo spanikarit, ked da sofer blinker.
23.05.2014 - 16:56:35
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up