v aute logicky sleduješ kto ide zľava (po hlavnej, na kruháči...)...keď auto a cyklista stoja na križovatke na jednej úrovni a cyklista chce ísť rovno, počká si logicky na reakciu vodiča, či ho vidí, stačí naznačiť gestom...keď je niekto dement a zozadu obehne pomaly sa rozbiehajúce auto, ktoré odbočuje doprava, je to len jeho chyba...
13.05.2014 - 13:05:48
01
myslim, ze nemesis to trosku nestastne formuloval,a myslel to ako vyblokovanie ,ak nie...auto odbocujuce doprava ma mat zapnutu smerovku ,vtedy sa nepredbieha ,ak ja nevidim smerovku (zozadu) znamena to ze je vedla mna (zaroven obieha aj odbocuje)-vyblokuje ma...odbocka na turie -klasika ja 30-35km/h on 40-45km/h v kolone a este "stiha" aj "predomnou" "odbocit" ,na krizovatke ako pise katko ,chce to len trochu ohladuplnosti na oboch stranach a nesnazit sa urvat kazdu sekundu,niekto sa uz tej dalsej nemusi dozit...
13.05.2014 - 13:26:02
01
Blba otazka. To je naozaj vo vyhlaske, ze ked ako cyklista dobehnem auto odbacujuce doprava, tak mam pravo ho predbehnut z prava a este mam prednost? Zdravym rozumom by som toto ako cyklista nikdy neskusal :)
Predbehnutie a vyblokovanie cyklistu odbocenim doprava je samozrejme o inom.


Dolezite je ci ides po priechode pre cyklistov subeznom s cestou alebo po ceste.
1. Ak ides po priechode pre cyklistov subeznom s cestou plati:
vyhlaska 9/2009 Z.z.
§9 (3) Pri riadení cestnej premávky na križovatke
c) signál s plným zeleným svetlom "Voľno" znamená pre vodiča možnosť pokračovať v jazde, a ak dodrží ustanovenia o odbočovaní a také odbočovanie nie je zakázané dopravnou značkou, možnosť odbočiť vpravo alebo vľavo a ak dodrží ustanovenia o otáčaní a otočenie dovoľuje dopravná značka, možnosť otočiť sa; vodič je pritom povinný dať prednosť chodcom prechádzajúcim vo voľnom smere po priechode pre chodcov a cyklistom prechádzajúcim vo voľnom smere po priechode pre cyklistov, pritom ich nesmie ohroziť ani obmedziť;
/* Vtedy obvykle maju chodci a cyklisti na svojom semafore tiez zelenu, ak by mali cervenu, nemaju co vstupovat na priechod*/
2. Ak ides po ceste plati:
zakon 8/2009 Z.z.
§55 (5) Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.


Naposledy upravil Minikin dňa 13.05.2014 - 13:46:45, celkovo upravené 1 krát.

13.05.2014 - 13:35:54
02
pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.
:) cize ked odbocuje tak neplati ze mas dbat na zvysenu opatrnost:)
13.05.2014 - 13:43:10
00
to "neplati" znamena pre celu vetu pred bodkociarkou, nie len jej cast od ciarky vo vete.
A kedze vtedy cyklista nevykonava ziadny ukon predchadzania tak ano, nemusi ani dbat na zvysenu opatrnost pri jeho (ne)vykonavani.
Ale to urcite vies. ;)
13.05.2014 - 13:49:19
00
Sprava sa da obiehat kolona stojacich aut po krajnici alebo pred krizovatkou . Aj tam ale spomalit a zvysit ostrazitost. Videl som ako pred dobre rozbehnutym cyklistom spolujazdec otvoril dvere a nebol to pekny pohlad. Odvedy obieham sprava a velkym oblukom.
13.05.2014 - 14:31:08
00
2. Ak ides po ceste plati:
zakon 8/2009 Z.z.
§55 (5) Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.


Nechcem to tu otvárať ALE!
Z.z č.313/2011 ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.8/2009 Z.z o cest.premávke....
Čl. I....
7. § 19 sa dopĺňa odsekom 6, ktorý znie:
„(6) Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť
v jazde cyklistovi idúcemu rovno
. Pri odbočovaní doľava
vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu
odbočujúceho vľavo.“.

tu máte kto neovláda zmeny vo vyhláške :D http://www.zbierka.sk/sk/predpisy/313-2011-z-z.p-34275.pdf
aby sa to tu nezvrhlo tak som sa na to pýtal aj poldov aj autoškolárov a je to proste tak nech sa to hoci komu nepáči ...
Predsa aj na križovatke keď stíhate tak idete ale keď nestihnete. nabúrate a zistí sa, že ste mali dať prednosť tak sa nebudete ohrádzať, že šak bol ešte ďaleko... a tak je to aj s cyklistom idúcim z poza auta proste šofér musí vedieť odhadnúť ak neodhadne a cyklistu vyblokuje tak si to berie na vlastné triko... ja mám ten zákon vytlačený a nosím ho v batohu pretože toľko vypatlátorov čo tu jazdí to je moc :D

p.s. : samozrejme sa nebudem tvrdohlavo pchať pod každé auto len chcem poukázať na to ako ľudia neovládajú vyhlášku...
13.05.2014 - 19:39:21
02
Myslis si, ze ked pred tebou iduce auto (ktore si dobehol a nikdy ta nepredbehlo) da smerovku, spomali a odbaca vpravo by ti malo dat prednost?
13.05.2014 - 21:08:40
00
tak aby sme to uzavreli.....MAS prednost ak auta pred tebou nemali vyhodenu smerovku do prava...
NEMAS prednost ak auto pred tebou ma blikajucu smerovku do prava v takom pripade ho NESMIES predbehnut....povedal by som ze to plati pre prve auto v kolone kedze tie dalsie ta nestihaju dobehnut... :)
13.05.2014 - 21:17:22
00
Nechcem to tu otvárať ALE!
Z.z č.313/2011 ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.8/2009 Z.z o cest.premávke....
Čl. I....
7. § 19 sa dopĺňa odsekom 6, ktorý znie:
„(6) Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť
v jazde cyklistovi idúcemu rovno
. Pri odbočovaní doľava
vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu
odbočujúceho vľavo.“.


Zdovodnenie tejto zmeny v zakone:
Z dôvodu zvýšenej ochrany cyklistov sa jednoznačne upravuje povinnosť vodiča pri odbočovaní doprava neohroziť cyklistu idúceho rovno. Ide o situáciu, kedy má vodič odbočujúci vpravo po svojej pravej strane cyklistu a teda mu skríži jeho jazdnú dráhu. Je to analogické použitie všeobecného pravidla, podľa ktorého dáva prednosť ten, kto križuje dráhu inému (napr. § 10 ods. 6 zákona).
Taktiež sa v tomto novom odseku rieši situácia, ak odbočujú doľava súčasne cyklista aj vodič motorového vozidla. Pri tejto situácii je cyklista naľavo od motorového vozidla (je povinný sa zaradiť čo najďalej vľavo v časti vozovky určenej pre jeho smer jazdy s ohľadom na rozmery vozidla) a pri prechádzaní križovatkou sa musí zaradiť naspať na pravý okraj vozovky alebo na pravú krajnicu. Aj v týchto prípadoch sa navrhuje posilniť ochranu cyklistov v cestnej premávke uložením konkrétnej povinnosti vodičovi motorového vozidla neohroziť cyklistu, čím sa zdôrazní všeobecná povinnosť dbať na zvýšenú opatrnosť voči cyklistom (§ 4 ods. 1 písm. e) zákona).
-------------------------------------
Takze toto ma upravit situaciu znameho "zamknutia" cyklistu. Plati to, ked idu subezne vedla seba auto a cyklista. Ale ked ide cyklista za autom, ktore dava znamenie o zmene smeru jazdy vpravo podla §55 ho uz nesmie predbiehat sprava a ak mu tam vpali tak neviem, neviem, ci nebude mat vinu na nehode prave cyklista. Len sa to bude tazko dokazovat ak nebudu dalsi svedkovia.
Aspon zo zdovodnenia mi to tak vychadza...
Nemozes ocakavat, ze auto odbocujuce doprava ktore musi pribrzdit ti da prednost len preto, ze ides z kopca 70km/h. Povinnostou vodica auta je dat v dostatocnom predstihu znamenie o zmene smeru jazdy aby si ty stihol spomalit. Rovnako aby stihli spomalit auta iduce za nim a nenarazili do neho zozadu.
A cyklista ma tiez dodrzat bezpecnu vzdialenost aby spomalit aj stihol.

Ak by to tak nebolo, tak su §19 ods. 6 a §55 ods. 5 v konflikte...
13.05.2014 - 22:46:13
01
V podstate zakladne pravidlo je si uvedomit, ze auto je vacsie, tazsie a viac znesie ako cyklista ... mat prednost podla zakona nepomoze, ak tvrdohlavo vletim pod auto :) Toto by si malo uvedomit vela cyklistov. Bo inak to dopadne ako v tom anglicku :lol:
14.05.2014 - 08:49:58
04
Cisty debil. :)

https://www.facebook.com/photo.php?v=10152415808007838
15.05.2014 - 08:54:41
02
Po prvej sekunde videa mi bolo jasne, ze to bude poriadny polet... :-D
15.05.2014 - 09:03:02
00
a dalsi debili ktori ho hned dvihali na nohy. :tmi:
aha zapal sledovania chceli aby pokracoval :D
15.05.2014 - 10:27:39
02
A ďalší debili v komentároch :D

V podstate zakladne pravidlo je si uvedomit, ze auto je vacsie, tazsie a viac znesie ako cyklista ... mat prednost podla zakona nepomoze, ak tvrdohlavo vletim pod auto :) Toto by si malo uvedomit vela cyklistov. Bo inak to dopadne ako v tom anglicku :lol:

Pravdepodobne poznáš tento obrázok :)

grandperformance.files.wordpress.com
15.05.2014 - 11:52:18
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy / Chrániče)
keyboard_arrow_up