Treba rozlisovat medzi e-bikom a pedelecom. Pedelec je podskupina e-bikov, ktory splna nasledovne podmienky:
1. elektromotor funguje do max rychlosti 25km/h a len ked sa pedaluje.
2. Motor ma vykon nizsi ako 250W.

Pedelec je povazovany z hladiska prava za klasicky bicykel.

Vsetky ostatne upravy e-bikov nesplnajuce tieto pravidla su povazovane za mopedy alebo motocykle.
03.04.2014 - 12:28:41
00
nejak tak :) je to v dakom zakone abo kde ze ake musi mat parametre aby bol 'legalny'...

ale inac ebike je super na hradzu, da sa s nim dobre pretekat a rad ich obieham hlavne ked fuka abo co, vtedy sa da dobre zamakat :D
03.04.2014 - 12:33:23
00
Minule som tam stretol jedneho na nejakom ebiku no ked videl ze ho obieham tak pridal takym sposobom ze som mal zrazu pocit ze stojim na mieste. A to som mal nalozenych nejakych 45-48
03.04.2014 - 12:39:06
00
no tak to urcite nebol dovoleny ebike ;)

tu dake starsie info:
Legislatíva v Slovenskej republike:

Zákon NR SR č. 8/2009 z 3. decembra 2008 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov
§ 2
Vymedzenie základných pojmov:
Nemotorovým vozidlom je prípojné vozidlo, vozidlo pohybujúce sa pomocou ľudskej sily alebo zvieracej sily, s výnimkou prípadov podľa písmena f) § 2 [1] a bicykel vybavený pomocným motorom so zdvihovým objemom valcov nepresahujúcim 50 cm3 s konštrukčnou rýchlosťou neprevyšujúcou 25 km/hod. alebo bicykel vybavený pomocným elektrickým motorom s trvalým menovitým výkonom do 0,25 kW, ktorého výkon sa progresívne znižuje a nakoniec sa preruší, keď vozidlo dosiahne rýchlosť 25 km/hod. alebo keď vodič prestane šliapať do pedálov.

Taktiež platí pre elektrobicykle § 55 tohto zákona (hovorí o využívaní cyklistických chodníkoch)

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208782&FileName=zz2009-00008-0208782&Rocnik=2009

Povinnú výbavu na bicykle resp. elektrobicykle (všetky naše elektrobicykle majú povinnú výbavu) nájdete vo vyhláške č. 464 Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky z 3. novembra 2009, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách

§ 22, § 23

http://www.povinnavybava.sk/sub_page/povinnavybava_sk/image/povinna-vybava.pdf

Legislatíva v EÚ

Cestná premávka elektricky asistovaných bicyklov - elektrobicyklov (nazývaných tiež v nemecky hovoriacich krajinách "pedelec" a v anglofónnych krajinách "e-bike" ) sa riadi Smernicou európskeho spoločenstva O schvaľovaní typu dvojkolesových a trojkolesových motorových vozidiel - 2002/24/EC. Zo schvaľovacieho procesu sú vyňaté také elektrobicykle, ktorých rýchlosť s asistenciou elektromotora neprevýši 25 km/h a u ktorých je menovitý výkon elektromotora maximálne 250 Wattov (článok 1, oddiel 1h smernice).

Systém elektromotora môže byť aktivovaný len pri aktívnom šliapaní do pedálov, akcelerátor môže elektrobicykel uviesť len do rýchlosti 6 km/h zo stavu pokoja (viď normu EPAC nižšie, v prípade šliapania do pedálov môže byť jeho výkon až do maximálnej asistovanej rýchlosti).

V septembri 2009 začala vo všetkých krajinách EÚ platiť špecifická norma, ktorá ďalej upresňuje požiadavky na elektrický obvod, elektrické káble a spoje elektrobicykla, testovanie batérií, elektromagnetickú kompatibilitu, riadenie výkonu, maximálnu rýchlosť, ktorú možno dosiahnuť vďaka elektrickému motoru, a na meranie maximálneho výkonu. Táto norma má označenie EN 15194 a je tiež známa pod skratkou EPAC (Standard for Electronically Power Assisted Cycles).

V súčasnosti prebieha legislatívny proces na úrovni európskej komisie, ktorá se zaoberá návrhom združenia ETRA (European Twowheel Retailers' Association), ktorej členom je aj náš partner spoločnosť ekolo.cz. Navrhuje sa, aby bol výkon elektromotora zvýšený z 250 na 500 W, čo by umožnilo využitie elektrobicykla aj ťažším jazdcom, prípadne by sa mohol použiť na transport ťažšieho nákladu. Maximálna rýchlosť by zostala zachovaná na 25 km/h. Výsledok tohto procesu možno očakávať približne v lete 2010.
03.04.2014 - 12:44:44
00
Minule som tam stretol jedneho na nejakom ebiku no ked videl ze ho obieham tak pridal takym sposobom ze som mal zrazu pocit ze stojim na mieste. A to som mal nalozenych nejakych 45-48


no tak presne taki tam nemaju co hladat. pretekaju sa so ziletkarmi, a nejaka tragedia neda na seba dlho cakat.

ja som zas stretol jedneho komu to rachotilo ako babeta. asi nejaky domaci bastel
03.04.2014 - 13:56:36
00
Sa da kupit motor ktory si das na hocijaky bajk..videl som aj na 18kilovej dh krave taký motor podobný.. a mozes ist aj 100km/h na Eske bez problemov podla typu motora.. len na cierno. a stoji to par stoviek. vela ludi to ma co poznam takto spravene a nepoznam nikoho kto si kupil oficialny elektro bajk a je ich menej ale pribudaju, ale to su tí zodpovednejsi..a potom to zacina byt to pravé ked si da niekto silny motor na nejakom lacnom bajku kde su slabe nielen brzdy tak nechcem vidiet ake su pády pri 50-100km/h v teplakoch a tricku bez helmy na ceste alebo to ze ohrozuje aj inych...uz len to ze si niekto vobec da nacierno silny motor na bajk je znak niecoho..aj cela hradza trapna kde sa da najist aj ta najvacsia blbá lúza celkovo a nie su to len ludia na bicykloch ale vseobecne.. ale to je len moj nazor.
03.04.2014 - 14:01:05
00
:) veru. aj korculiari sa uz bezne roztahuju na tej dolnej ceste. a machaju rukami jak na prvomajovom sprievode
03.04.2014 - 14:05:30
00
motor na bajk co da 100km/h? jedine mozno prudovy motor, inak bez sance. A potom nieco taketo.. https://www.youtube.com/watch?v=xP6fAPJa7cE
03.04.2014 - 15:39:59
00
no podla rychlych prepoctov mi to vyslo ze na cestaku by 500W motor stacil na 50kmh :) ale stupa to dost rychlo, cca dvojnasobok na kazdych 10kmh
03.04.2014 - 16:15:14
00
tak sam si pisal ze si isiel skoro 50km/h a ze ta predbiehal niekto na elektro bajku sposobom takym ze isiel ovela ovela rychlejsie.. to znamena cca 60-65km/h+ takze dolekopec aj rychlejsie. A to na bajku ktory nato nie je stavany tak som to myslel.. a natom videu sa mi to zda pomale nejak a bajk sa mi zda prisposobeny na tu rychlost. Inak 50mp/h=80km/h a tamten motor(alebo podobny a staci uz od 500watt) zevraj dokaze aj viac ako 100km/h na lahkom bajku s lahkym jazdcom prvých cca 15Minut po nabití po rovine alebo pri miernom klesaní. Oto nejde ale uz 40km/h je velka rychlost po rovine na takom bajku a priratat treba tlsté hovado alebo neschopneho jazdca na tom type bajku a ine veci potom pri nehode..cize oni vedia preco max 25km/h je povolene. Spickove 20kilové horske elektro bajky sa u nas predavaju za cca 3tisic eur a maju 250 watt motor ktory je este obmedzeny.
03.04.2014 - 16:21:53
00
mne sa stalo ze som isiel po rovine asi 30tkou a stale som mal za chrbtom dakeho sediveho dedka, tak som to rozkrutil dole kopcom cca 55km/hod, lakte na rajdach - a stale sa ma drzal ako kliest. neverim, ze stary clovek iduci z prace na mestskom bicykli dokaze takto makat. mal pravdepodobne elektrobike. (?) v Dansku...
03.04.2014 - 16:34:57
00
Nehodil na teba nahodou udicku a ty si ho tahal?
03.04.2014 - 20:36:31
00
mne s dnes na pristavnom stalo ze som si valil skoro 30 ponad dunaj a okolo mna prefrcal na horskom daky typek cely nahodeny charanicmi a v integrale, musel ist minimalne 40 a mal aky elektricky evidentne ne podla predpisov :)
03.04.2014 - 22:17:46
00
capulo jj toho stretavam jazdit po BA.. jazdi uplne hala bala cesta chodnik, cervena necervena. Ako dobytok.
03.04.2014 - 23:34:36
00
no jo, budeme si musiet zacat zvykat, ze aj ked ficime na ziletke, tak nas budu obcas predbiehat stari tucni fotrovia.
ale aspon nas to bude motivovat byt este rychlejsi.
03.04.2014 - 23:37:13
00
keyboard_arrow_up