CEZHRANIČNÝ PLATOBNÝ STYK
osobitne regulovaný cezhraničný prevod peňazí


CEZHRANIČNÝ PREVOD PEŇAZÍ

Štandardný prevod peňazí v akejkoľvek cudzej mene je spracovávaný medzinárodným systémom SWIFT (Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu). Spôsob a miesto spoplatnenia je väčšinou nasledovný:

 banka odosielateľa (poplatok za zahraničný prevod)
 korešpondenčná banka (nutná, pokiaľ medzi bankami odosielateľa a príjemcu nie je spolupráca, tzn. nemajú spoločný účet, poplatok znáša podľa označnia typu prevodu "SHA" - strana príjemcu alebo "OUR" - strana odosielateľa)
 banka príjemcu (poplatok za prichádzajúcu zahraničnú platbu(individuálne podľa banky), poplatok znáša podľa označnia typu prevodu "SHA" - strana príjemcu alebo "OUR" - strana odosielateľa)

Príklad: pri prevode v USD do akejkoľvek krajiny (aj SR) a označení "OUR" má odosielateľ istotu, že príjemca obdrží na účet presnú výšku uhrádzanej výšky faktúry a všetky poplatky druhých strán znáša odosielateľ.


OSOBITNE REGULOVANÝ CEZHRANIČNÝ PREVOD PEŇAZÍ

Je to cezhraničný prevod do 27 členských krajín EÚ a spolu s krajinami Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko (EHP), (pravidlá SEPA dobrovoľne akceptujú aj banky Francúzskej Guayany, Guadeloupe, Martinique, Reunionu a Gibraltaru), ktorý spĺňa všetky nižšie uvedené kritériá. Len prevod s takto definovanými vlastnosťami akceptuje na spracovanie paneurópsky clearingový systém EBA STEP 2 a môže byť teda nositeľom všetkých doleuvedených výhod.


ŠTANDARDNÁ EÚ PLATBA / Základné informácie o SEPA.

Zavedenie spoločnej meny EUR a následné vytvorenie možnosti používania spoločného platidla v hotovostnej oblasti v rámci krajín eurozóny, bolo základným impulzom na vytvorenie spoločného priestoru platieb aj v bezhotovostnom platobnom styku. Projekt, ktorého cieľom je vytvorenie jednotného priestoru platieb v EUR bol nazvaný SEPA – Single Euro Payments Area. Základným poslaním SEPA je faktické zrušenie hraníc pre uskutočňovanie bezhotovostných platieb v mene EUR.

V rámci SEPA budú môcť spotrebitelia, podniky a ďalšie hospodárske subjekty zasielať a prijímať platby v EUR, či už v rámci jednej krajiny alebo medzi jednotlivými krajinami, za rovnakých základných podmienok, práv a povinností a bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.

Projekt SEPA pokrýva dva základné platobné nástroje - úhrady a inkasá a zároveň definuje spoločný rámec pre platobné karty. Pod stanoveným spoločným rámcom je potrebné chápať konkrétne spoločné požiadavky na karty aj platobné terminály. Ide najmä o vybavenie kariet a POS terminálov EMV čipovou technológiou. Základnou požiadavkou spoločného rámca je, aby platobné karty bolo možné používať za rovnakých podmienok vo všetkých krajinách SEPA.
SEPA úhrady boli spustené v krajinách eurozóny 28.01.2008. Tento spoločný platobný nástroj umožní obyvateľom realizovať bezhotovostné platby rovnako rýchlo, bezpečne a jednoducho, ako je tomu v súčasnosti v prípade domácich platieb. SEPA inkaso bude z technických a právnych dôvodov zavedené neskôr, ale malo by to byť najneskôr do 1. novembra 2009. V prípade kartových platieb už od 1. januára 2008 funguje rámec SEPA pre platobné karty.


SEPA PLATBY (Single Euro Payments Area)

Štandard SEPA zahraničného prevodného príkazu slúži na zadanie osobitne regulovaného zahraničného prevodu do výšky EUR 50.000,- smerujúceho do krajiny EHP, ktorým prikazujete, aby bola z Vášho účtu zaplatená Vami zadaná suma peňažných prostriedkov.

Tento typ prevodu musí spĺňať nasledovné kritériá:
 mena úhrady je EUR
 suma úhrady je do EUR 50.000,- vrátane
 účet príjemcu je uvedený v štruktúre IBAN
 je uvedený BIC kód banky príjemcu (SWIFT kód)
 poplatky zahraničných bánk znáša "príjemca" (SHA)

Tento typ prevodu má nasledovné výhody:
 je výrazne lacnejší v porovnaní s bežným cezhraničným prevodom
 je vykonaný rýchlejšie - garantovaná lehota uskutočnenia prevodu je najneskôr 3 obchodné dni odo dňa debetovania účtu odosielateľa až po pripísanie sumy prevodu v prospech účtu príjemcu
 poskytujú istotu príjemcovi - eliminujú poplatky sprostredkujúcich inštitúcií
 poskytujú istotu odosielateľovi - vysoká štandardizácia spracovania a automatizácia kontroly eliminuje do značnej miery chybovosť spracovania


KONTROLA IBAN-KÓDU BANKOU

Banka nezodpovedá za celkovú správnosť IBAN kódu. V prípade neistoty je nutné, aby si odosielateľ správnosť IBAN kódu overil u príjemcu alebo v banke. Týmto krokom sa predchádza dodatočným poplatkom zahraničných bánk v prípade chybného IBAN kódu, ktoré sú následne zúčtované na ťarchu účtu odosielateľa. V prípade, že je IBAN kód nekorektný nie je možné platbu odoslať v rámci osobitne regulovaného cezhraničného prevodu peňazí.


PLATOBNÝ TITUL

cezhraničné osobitne regulované prevody do výšky EUR 12.500,- je potrebné označiť platobným titulom “000 - Platby v mene EUR do 12.500,- EUR”
cezhraničné osobitne regulované prevody v čiastke od EUR 12.500,01 do EUR 50.000,- je nutné označiť platobným titulom v zmysle Opatrenia NBS č. 6/1999

SPOPLATNENIE

V prípade osobitne regulovaného cezhraničného prevodu, realizovaného prostredníctvom elektronického bankovníctva je odosielateľovi zúčtovaná len účtovná položka (prípadne poplatok za domáci prevodný príkaz) a príjemca by nemal byť zaťažený poplatkami zahraničných bánk.

Spôsob spracovania platieb v rámci osobinte regulovaného cezhraničného prevodu funguje v SR už od januára 2008. Po vstupe do eurozóny sa zmenila iba banková politika poplatkov, pričom do 31.12.2008 bola ešte takáto platba zaťažená poplatkom banky odosielateľa za zahraničný prevodný príkaz, od 01.01.2009 je takáto platba spoplatnená ako domáci prevodný príkaz.

Príklad: Odosielateľ odošle zo slovenskej banky A platbu vo výške EUR 47.000,- pri dodržaní podmienkok SEPA platby v rámci osobitne regulovaného cezhraničného prevodu do českej banky B. Platba bude spracovaná v rámci clearingového systému EBA STEP 2 a spoplatnená ako domáci prevodný príkaz.
Ak ten istý príjemca odošle späť rovnakú platbu, rovnakým spôsobom z českej banky B do slovenskej banky A, bude síce rovnako spracovaná v rámci toho istého clearingového systému, ale bude zaťažená na strane odosielateľa poplatkom za zahraničný prevodný príkaz. Iné poplatky tretích strán sa už ani na túto platbu vzťahovať nebudú.
19.02.2010 - 13:38:20
00
ak pouzijes SEPA platbu a SHA poplatok, znamena, ze tvoj je ztrhnuty a zaroven cela vyska platby odchadza na ucet prijemcu v plnej vyske a poplatok je mu strhnuty az na konci obdobia, extra, takze si ho nevie priradit...

okrem toho zalezi od podmienok banky prijemcu, ci vobec uctuje nejaky poplatok za kreditovanie platby, alebo to nazve uctovnou polozkou a pod. to ale teba netrapi... :y:
19.02.2010 - 13:47:07
00
ja sa riadim týmto oznamom mojej banky (ČSOB):

Povinný kód spoplatnenia "SHA" pri platbách do EU/EHP

Pri platbách do EU/EHP vo všetkých menách členských štátov EU/EHP je povinný kód spoplatnenia "SHA" (platiteľ hradí poplatky svojej Banky/príjemca ostatné). Od 1.11.2009 banka odošle všetky platobné príkazy do EU/EHP v menách členských čtátov EU/EHP len s kódom "SHA", a to aj v prípade, ak zadáte iný kód spoplatnenia (BEN, OUR).
19.02.2010 - 14:12:53
00
toto je vsetko pekne, ale kupkolo pozaduje pri prevode na jej CZK ucet platbu OUR. T.j. chce mat na ucte prave tolko penazi, kolko fakturuje (bez zatazenia uctu poplatkami banky na strane prijemcu-kupkola)....na slovensky ucet dava niekedy divne kurzy...
19.02.2010 - 14:35:18
00
a práve preto mám ČSOB :P tam žiadne SHA ani OUR neriešim už vôbec
19.02.2010 - 14:43:05
00
mam tiez CSOB :P Aj Kupkolo ma cesku CSOB a pozaduje, aby odosielatel znasal poplatky...poslali mi to minule mailom
Preto maju aj slovensky ucet v CSOB, prave kvoli tymto poplatkom, ale ako som spominal kurz davaju niekedy dost naprd...
19.02.2010 - 14:44:33
00
Ešte pred chvílov som sa smál že čo zas ten Dušan rieši za ... až som na ebayi odpálil buyit now á tam som namiesto chronicky známeho paypalu vyskočilo nejaké bankové oné.
Otázka mám jeho swift a iban a je to do nemecka čiže úplne ludské poplatky v ráde desiatky centov ANO ?
Banka SLSP .
19.02.2010 - 14:47:19
00
no ono je to dobre vlakno, vela ludi dost tape ohladom platieb...
Malo by to byt radovo v desiatkach centov, pre istotu by som si pozrel cennik sluuzieb SLSP.
19.02.2010 - 14:50:02
00
ake poplatky môžeš znášať keď platíš v rámci jednej banky? ty to síce zadáš ako zahr. plat. styk ale pre ČSOB je to štandardna platba medzi dvoma účtami...tie poplatky sa môžu vzťahovať maximálne na prevody z iných bánk...
19.02.2010 - 14:53:52
00
Otázka mám jeho swift a iban a je to do nemecka čiže úplne ludské poplatky v ráde desiatky centov ANO ? .

100% ak splnas spominanych 5P ;)

Romax: platieb v CZK sa to netyka, ale v ramci banky ziadne dalsie poplatky predsa niesu :!:
19.02.2010 - 14:54:17
00
5P nejaké pivá si mi dĺžny ty to sa počíta ?
19.02.2010 - 14:57:01
00
tajtrlik... 5P je 5 podmienok sepa platby... :rofl:
19.02.2010 - 14:59:49
00
ja viem, ze CSOB ma v ramci skupiny min. poplatky. Pisal som to pre ostatnych.
Inak v ramci CSOB skupiny (prevod z SR do CZ v Kc) su tie min. poplatky iba pre SHA platby. Pri platbe OUR, BEN uz je to za tusim cca. 5€.
19.02.2010 - 15:00:34
00
Je mi to jasné 5 s jedným neplatným :P
 poplatky zahraničných bánk znáša "príjemca" (SHA)
19.02.2010 - 15:01:52
00
teraz kukam cennik CSOB a zas to maju ine. A uz avizuju, dalsi cennik od 1.4.2010...faka...
19.02.2010 - 15:07:06
00
keyboard_arrow_up