Levočské vrchy - bývaly vojenský obvod Javorina

Tí, ktorí to poznajú, a jazdia v okolí miest PP, KK, LE, SL, SN, vedia o čom rozprávam, takže ak viete nejaké vlastné cyklotrasy , napíšte! :P
03.08.2007 - 13:31:29
00
tak asi vela ludi to nepozna, to je skoda, pretoze Levocske vrchy su fakt krasne a zacina sa v nich aj rozvijat cykloturistika, dokazom toho ma byt aj cyklotrasa spajajuca mesta Levoca-Kezmarok pripadne aj Staru Lubovnu

Prílohy:

Komentár súboru: fotomapa - kusok som sa stym pohral, aby som vam ukazal niektore miesta z byvaleho vojenskeho obvodu Javorina, teda Levocskych vrchov
Levocske vrchy VOJ - fotomapa2.jpg
Levocske vrchy VOJ - fotomapa2.jpg 779.58 KiB thumb_up0thumb_down

05.06.2008 - 17:05:12
00
Je to naozaj uz len byvaly, oficialne a bez postihu spristupneny priestor civilistom? Na tohtorocnej cykloture by som tade rad presiel, v tychto priestoroch byva nadherna "nedotknuta" priroda a vela zaujimavosti. Btw, nenachadza sa v nom nieco na sposob Milovic, Ralska ci Oremovho Lazu?
05.06.2008 - 18:09:56
00
Je to naozaj uz len byvaly, oficialne a bez postihu spristupneny priestor civilistom? Na tohtorocnej cykloture by som tade rad presiel, v tychto priestoroch byva nadherna "nedotknuta" priroda a vela zaujimavosti. Btw, nenachadza sa v nom nieco na sposob Milovic, Ralska ci Oremovho Lazu?


jj, uz je zruseny, uz niekolko krat som tam stretol lesnu straz (pracovnikov Vojenskych lesov a majetkov) na uate, pocul som o nejakych povoleniach, ale to vraj iba pre tych, co tam tazia drevo...a inac, ako som pisal, zacina sa to tam prehustovat cykloturistami, nove odpocivadla, tabule, znacky a este aj tu cyklotrasu tam maju vyznacit....neviem co myslis za sposoby?
05.06.2008 - 19:01:21
00
Vdaka za info. Tie sposoby som myslel tak, ze ci je to nieco podobne ako Milovice (vojenske mestecko v strednych Cechach vybudovane Rusakmi za byvaleho rezimu s priamym vlakovym spojenim s Moskvou, velkym VVP, teraz uz len baraky "vyrastajuce" z lesa, proste ako z ineho sveta), Oremov Laz (prakticky to iste ako Milovice, ale umiestnene vo VVP Lest na Slovensku) a Ralsko je taktiez byvale obrovske VVP v severnych Cechach, kde cvicili aj Afrikacorps (pre "piesocnu povahu" povrchu, podobne ako nase Zahorie), boli tak uranove bane pre politickych vaznov, atd. Proste ma zaujima, ci sa v Javorine nachadzaju nejake taketo pozostatky po "navstevnikoch". Navstivenie takejto lokality je neopisatelny zazitok, skoro presun do minulosti.
06.06.2008 - 09:53:20
00
v pasme javorina by malo byt zopar opustenych dedin:)
06.06.2008 - 10:06:41
00
jj, v javorine je ich dost, i ked niektore dediny koli tomu zanikli, teraz su tam len symbolicke stavby, ako napr Rukinovce, teraz tam je len maly symbolicky kostol, ale je ich tam viac, oplati sa to vidiet..ale aj celkovo priroda je tam nadherna...zaujimava ja aj vojenska technika v zalubici, aj ked spoza plota, ale tolko strojov pokope sa nevidi na kazdom kroku
06.06.2008 - 13:54:12
00
..inac, ak chcete mam na svojom webe nove zaujimave linky ohladom vojenskeho obvodu javorina v sekcii Cyklistika/Vojenský obvod Javorina
06.06.2008 - 14:10:55
00
2 Bikerxnx: Pekne si sa pohral s fotomapou. Tohto roku plánujem prejsť taký prvý ,očumovací okruh vo VOJ. Štart a cieľ by som mal v Tichom potoku resp. v Lipanoch.
Mám záujem prejsť nejaké atraktívne partie tejto oblasti ale nerád by som tam niekde blúdil. Preto by som rád poznal tvoj názor naň, poprípade by som privítal od teba ako znalca nejaké korekcie trasy, ak by boli potrebné. Ozi mi nameral dlžku červeného okruhu cca. 87km. Neviem či to je reálny údaj. Ak by to bola pravda tak si myslím, že by sa to dalo za deň stihnúť, čo ty na to? (Žltou sú skratky ak by to časovo nevychádzalo.)

Prílohy:

VOJ_Okruh1.jpg
VOJ_Okruh1.jpg 208.03 KiB thumb_up0thumb_down

06.06.2008 - 22:23:51
00
Racho

no, myslim ze by sa to dalo zvladnut za jeden den, ak mas mapu s turistickym cislom 114 - Levočske vrchy tak by si nemal zabludit :D ta je celkom dobra....ja by som ti odporucil tuto trasu, podobna ako ta tvoja, ale je zmenena kusok..ten maly usek zltou farbou je skratka, resp druha alternativa

Prílohy:

114_levocske_vrchy.JPG
114_levocske_vrchy.JPG 547.68 KiB thumb_up0thumb_down

07.06.2008 - 14:00:57
00
Vypadá to veľmi zaujímavo, jedinou chybičkou podľa mňa bude nulový resp. minimálny počet krčiem, kde by človek mohol načerpať energiu (voda, jedlo....). Alebo sa mýlim?
07.06.2008 - 15:59:21
00
katko
ano, mas pravdu to tam zatial nie je :D ale v okolitych dedinkach je ich dostatok, a tych dediniek je okolo vojenskeho pasma habadej
07.06.2008 - 17:50:50
00
2 Bikerxnx: Nóóó, vyzerá to na tvojej mape veľmo zaujímavo. Hlavne ten úsek cez Krížový vrch, Gehuľu a Javorinu. Ako náročný je tento úsek na orientáciu? Keď pozerám do 114-nástky mapy, tak myslím, že tu asi prevládajú lesné zvažnice . Nebude problém s blúdením, je táto cesta dosť výrazná, lebo podľa mapy je tam pomerne veľa odbočiek.
A čo sa týka tých krčmičiek alebo občerstvenia, to podľa mňa nie je chyba, ale veľké plus. Už málokde na Slovensku sa nájde tak veľká oblasť bez civilizácie a to ma tam najviac láka. Je potrebné to využiť práve teraz, kým tam nezačnú stavať chaty a hotely.
07.06.2008 - 21:22:02
00
3D pohľad na spomínaný úsek. Ako to vyzerá v stúpaní na Krížový vrch, je potrebné tlačiť?

Prílohy:

VOJ_3D.jpg
VOJ_3D.jpg 78.98 KiB thumb_up0thumb_down

07.06.2008 - 22:50:21
00
Racho
ten úsek od je podla mna najkrajsi zatial co som zjazdil vo vojenskom obvode, smerom od Zalubice cez Ruskinovce (vid obrazok c. 8 na fotomape) na sedlo pod Krížovým vrchom. Odtial mierne stupas az potom asi cca 300 az 400 metrov je dost stupak, ale nieje to nic strasne, v pohode, ziadne obavy a este k tomu je tam aj studnicka na tom useku stupania (vid obrazok c. 14 na fotomape) :D . Dalej ides okolo byvalej turistickej chaty Sklenár, je tam aj informacna tabula, z tamat je krasny pohlad na Vysoke Tatry (vid obrazok c. 12 na fotomape), ale aj na Slovenske Rudohorie, vidiet aj Kralovo Holu, a ak nie je opar vidiet dokonca aj Tri Koruny z Pienin, ktore sa nachadzaju uz na polskej strane :P proste nadhera, vyhlady ako z lietadla, na jednej strane Kezmarok na strane druhej Levoca. Pokracujes dalej po uplne novej strkovej ceste, ktora je zrovnana Valcami, takze super cesta (vid obrazok c. 1 na fotomape), kedy si dost rozbita bola. Prides ku Chate Gehula (vid obrazok c. 5 na fotomape), tam je tych odbociek viac, ale neda sa tam nejako zabludit. Pokracujes dalej okolo chaty rovno a zides kusok nizsie a po niekolkych desiatok metrov odbocis do lava, pri tej odbocke je aj pristriesok. No dalej mierne stupas nad oblastou nazyvanou Nad peklom (v mape je zaznacena) a v doline vidis mnozstvo cesticiek a krizovatiek, nadhera. Prides na razcestie, jedna cesta mierne stupa a druha klesa (vid obrazok c. 3 na fotomape) pojdes tou v lavo, teda co mierne stupa az k pamatniku obetiam leteckeho nestastia (vid obrazok c. 17 na fotomape) na tomto mieste aj aj krizovatka, ak by si sa spustil smerom dole tak by si siel smerom na Levocsku dolinu, cez Javorinku a Brinky. Ale pokracujes v lavo smerom hore, dostanes sa k odbocke v lavo, t.j. dole do Kamennej doliny (inac super cesta nazov doliny tak trosku klame, je tam novy asfalt) :P . Ale neodbocis ale ides rovno a po cca 1,5 km sa dostanes po hrebeni k chate Vinna (vid obrazok c. 2 na fotomape). Hned za chatou je odbocka dole do Torysiek a potom pokracujes uz podla mapy. Pripadne ak by si nesiel smeorm na Torysky a by si pokracoval rovno tak po 2 km sa dostanes na znamy Vaclavak (6 odbociek na jednom mieste). Na obrazku s c 15 je odfotena cesta odkial prides, ak by si siel cez Vaclavak no a potom by si pokracoval dole na Tichý potok, a si "doma". vycepavajuce co? ale ten usek od Krizoveho vrchu az po ten Vaclavak sa ide po hrebeni, hore dole 50 m prevysenie, nadherne vyhlady, parada...
08.06.2008 - 15:19:04
00
keyboard_arrow_up