Nevie ako je na tom Edge, ale turisticke Garmin navigacie s barometrom maju moznost rucne kalibrovat vyskomer GPS vyskou. Ak je signal zo 7+ satelitov, tak aj je GPS vyska presna (+/- par metrov voci realu). Takto kalibrujem na zaciatku kazdeho vyjazdu.
Z cyklo pohladu je aj tak dolezitejsie co najpresnejsie vypocitane kumulovane stupanie/klesanie celeho vyjazdu (pomaha tomu prave barometricky vyskomer v GPS a samotny algoritmus vypoctu), ako nejake par metrove odchylky v nadmorskej vyske na konkretnom mieste.
17.01.2014 - 11:03:21
00
Mam otazku. Vie mi niekto vysvetlit naco je dobra v Garmin connect funkcia Korekcia vysky?
Viem, ze to ma upravovat nadmorsku vysku podla nejakych bodov z profesionalnych prieskumov.
Ale hodnoty z mojho Garminu 500 su voci tomu dost rozdielne. Napr dnes mi moj Garmin nameral cca 240 nastupanych aj naklesanych metrov a tato funkcia mi to zmenila v PC na nejakych 180m.

Zatial je to asi prvykrat co to ukazalo menej ako zariadenie.
Vzdy som si tam odklikol aby sa mi v PC zobrazovali udaje zo zariadenia a nie tieto z PC, ale oddnes mi to uz nejde. Dalo sa mi to jedine rucne prepisat.

Ale aj ked prepisem tieto hodnoty tak Garmin connect mi do celkovej statistiky zaratava udaje upravene na zaklade tej Korekcie vysky. To je podla mna pekne od veci.

Teraz neviem ci mi ten Garmin meria tak nepresne alebo co.
Spominal som tu uz, ze mi Garmin meria teplotu dost nepresne, v klude je to aj o 5°C viac, za pohybu tak 2°C. S tym som sa uz zmieril, ale ak mi to ma dost nepresne merat aj nastupane a naklesane metre tak to ee. :shake:
Vzdialenost aj rychlost mi meria v poriadku.

To, ze mi Garmin spravi rozdiel par metrov medzi nastupanymi a naklesanymi metrami aj ked zacnem a skoncim na tom istom mieste to neriesim, ved nic nie je absolutne presne aby to meralo presne na 1 meter.

Po 4 vyjazdoch mam rozdiel medzi zariadenim a tymi PC hodnotami cca o 100m viac ako ukazalo zariadenie. To sa mi zda teda hodne.

Ake mate vy s tym skusenosti?
20.02.2014 - 19:05:04
00
Rovnake s Garminom 500 aj 800, ale neriesim to. Su aj dolezitejsie veci ako presnost Garmina.
20.02.2014 - 19:41:41
00
Staci, ze zacinas trasu medzi panelakmi alebo pod kablami vn a uz si nepresny. Vidim to na svojej navigacii Nokia ktora ma bezne smari aj o 2 domy vedla a zacinam od susedov.
20.02.2014 - 20:03:24
00
No ja byvam na dedine, Garmina vzdy dam spolu z bikom von cca 10min pred odchodom a je na volnom priestranstve.. cize v tomto by som chybu nevidel.
Zaujimave je aj to, ze ked odchadzam z domu tak mi nameria nadmorsku vysku 160mnm+ a ked pridem z vyjazdu tak mi na tom istom mieste ukaze 152mnm.
Ale aj tak mam nastaveny elevacny bod s ktorym sa Garmin synchronizuje pred startom na mensiu hodnotu ako on sam na zaciatku najde.

A hej su dolezitejsie veci ako presnost Garmina. Ale nekupil som si zariadenie za 200€ aby mi to ukazovalo este horsie ako ked som zaznamenaval trasu pomocou aplikacie v mobile :(
20.02.2014 - 20:07:07
00
Mik98 - To co tvrdis nie je az tak ako si myslis. Roky sam studujem tuto problematiku a moje zavery su tieto:
1. Mobily a vsetky aplikacie nemeraju na baze barometra. Bud meraju na baze GPS ktore v chybach vo vyske sa pohybuju radovo v desiatkach az stovkach metrov (absolutna hodnota) alebo to skratka neriesia a pri ulozenie na niektory z web portalov / oblakov zaznam prezenu cez verejny vyskovy model. Ked to prezenu cez DEM model napriklad ziskany z SRTM, tak ked pojdes po tej istej trase tak ti to hodi takmer rovnake cislo. Si spokojny. Ale ten dem model co je dostupny free je riadne nepresny a cim viac je clenity teren tym je odlisnejsi od skutocnosti. Ale ty si spokojny ze mas rovnake cisla a myslis si ze je to ok. Never tomu. Resp neplet si rovnaky vysledok = presnost = skutocnost

2.barometre alebo meranie vysky podla tlaku je podstatne presnejsie, ale je zavisle od pocasia resp okoliteho tlaku a vplyva na to aj teplota. Plus ked sa do toho zamontuje nejaky algoritmus vo firmvare gps ktory autokalibruje vysku tak zistis ze cisla na tych istych miestach sa lisia. Ked vsak vsetko spravis ako ma byt mal by si dostat podstatne HODNOVERNEJSIE udaje ako s vypoctom korekcie vysky. Hoci sa ti nemusia zdat. Teraz hovorim o pristrojoch s barometrom, je to jedno akej znacky su....

3. Nastupane metre - to je tema sama o sebe. pretoze nikde na svete nie je napisane ako sa to vlastne ma merat. preto, co pristroj, co stranka, to iny udaj. A kazdy si mozes definovat za pravdu. Lenze to tak urcite nie je.
Pripade A - ides len nahor, poznas spodnu vysku a koncovu - vypocet je lahky. na takomto mieste mozes pretestovat vernost merani ale aj tak nemozes tvrdit co je spravne. v tomto specialnom pripade je pravdou len to, ze nastupane metre je horny minus spodny udaj.
Pripad B - ides po zvlnenom terene s amplitudami 20 - 30 vyskovych metrov. este k tomu ides rano, ked je chladno a koncis poobede, ked je teplo. Bud teraz mudry a povedz, ako by si spocital nastupane metre. najprv teoreticky. Keby si mal absolutne presny merac tak po svojej drahe zmeras vsetky minima a maxima a rozdiely medzi nimi spocitas dokopy. a mas nastupane metre. Lenze taky pristroj nema nikto.Free Dem model ma mriezku 100x 100 metrov v ktorych priesecnikoch je ako tak urcena vyska a medzi nimi je len interpolacia, ktora vobec nemusi byt spravna. akurat ti da vzdy rovnake cislo v rovnakej polohe. Vyskomer je citlivy a moze ho ovplyvnit kompenzacia teploty, kalibracia podla GPS, ale napriklad aj napory vetra. tak ked napriklad ides po uplnej rovine, tak ti merane hodnoty mozu kludne lietat s barometrom o metrik hore dole, aj viac. po sto kilometroch cistej roviny mozes namerat potom aj desiatky vyskovych metrov kvoli tymto vykyvom. Plus dalsi fakt. co povazujes za prevysenie? 1meter? rozdiel napriklad 5 vyskovych metrov = teda napriklad napocitas nadjazd? alebo viac? Rozlicne pristroje maju rozlicne nastavenie kedy do sumaru napocitanych vyskovych metrov pridaju dalsi usek. Napriklad pred 15 rokmi polar hodinky zapocitavali udaj az ked sa nascitalo suvislych 20 vyskovych metrov. potom ked prisiel novy model s 5 metrovym rozlisenim na zvlnenom okruhu som zrazu mal dvojnasobok nastupanych metrov. potom dosiel barometricky gps a este jemnejsie pocitanie a zasa to bolo v cudu.
4. autokalibracia s GPS je tiez nie jednoznacna. je tam nejaky algoritmus vyrobcu do ktoreho hold nevidime a dalsia vec je ze kazdu chvilu kazdy den mas inu konstelaciu pocasia a rozmiestnenia satelitov co ovplyvnuje vypocet. takze aj pri najlepsej voli 10 vyskovych metroch na zaciatku a na konci je velmi dobry normal a vo vztahu k vypoctu nastupanych metrov je jeho vplyv takmer nulovy. Nehovoriac ze existuje aj pojem ako zotrvacnost. Teda mozno dokazs zmetat absolutnu nadmorsku vysku aj pod metrovu presnost ale musis na tom mieste byt dost dlhu dobu. ale ty sa chces bicyklovat a teda menis polohu a tak tvoje meranie musi reagovat na tvoj pohyb, teda skratka jeho presnost musi byt nizsia. A na strednej skole ma este ucili, ze presnost vysledku ovplvnuje meranie samotne a tiez zanasa chybu. tieto chyby su vacsinou znesitelne (ak sa nevyskytne nejaka zapeklita hrubka pri merani a pri beznych opakovanych meraniach mas zrazu odskok). keby si si spocital, ake zmeny tlaku musi snimac zaznamenat, aby zistil ze je to 1 meter, pochopis, ze to su tak male hodnoty, ze sa daju lahko ovplyvnit. Musim teraz spomenut ze korecia vysky podla vyskoveho modelu je stale voci tomuto strasne vymyslajuca.

Skratka - nastupane metre neber prilis vazne, najme vo zvlnenom prostredi. alebo si vypracuj vlastnu metodiku a porovnavaj to len voci nej. ale najme si uvedom, ze rovnake cisla ktore dostanes neznamenaju automaticky ze su spravne (aplikacia v mobile). len su rovnake na zaklade metodiky a od skutocnosti sa mozu lisit mnohokrat aj v desiatkach percent ak nie viac - myslim tie korecie vysky podla vyskoveho modelu ktore ty povazujes za spravne. Bohuzial tie cisla spravne nie su, len na tej istej drahe su rovnake.

ufff...:)
20.02.2014 - 21:20:53
06
Diky za rozsiahlu a podrobnu odpoved :)
Ja netvrdim ze tie hodnoty z Korekcie vysky su spravne. Ved preto som si aj v tom garmin connect odklikaval aby mi zobrazovalo udaje z garmina a nie tieto udaje. A to je to co ma hneva, ze mi to aj tak scitava v statistikach hodnoty podla tej Korekcie vysky a nie podla garmina.

A dalsia vec je, ze nechapem ako to moze lakk-ovi ukazovat na dvoch zariadeniach rovnako a mne uplne rozlisne.

A taktiez nechapem ako mi mohol tachometer za 20€ ukazovat teplotu pomerne presne (porovnane s dalsimi dvoma teplomermi) a tento garmin co stoji 10krat tolko ukazuje teplotu o 4stupne viac.
Vsetko ma svoju odchylku ale toto je podla mna moc.

No k veci teplomer nejako ozeliem. Len s tou vyskou nie som spokojny ak to ma ukazovat hluposti. Ale po precitani tvojej spravy som sa celkom upokojil :) dik
20.02.2014 - 21:40:31
00
Zalezi od meraca teploty a hlavne jeho umiestnenia. Ja so som si doma postavil teplomer s cidlom ds1820 a atmegou, cena do 5€ Presnost zavisela najviac od krabicky. V krabicke je viacero faktorov, ktore ti meranie kazia. Ohrievajuce sa suciastky, kovove casti, ktore sa chladia rychlejsie alebo casti, ktore sa ohrievaju ked na nich svieti slnko.
20.02.2014 - 21:48:27
00
No ale nejaku tu stranu dozadu sme to tu riesili. A niekto s rovnakym Garminom 500 povedal, ze mu to meria presne. Cize by tam mali byt tie iste suciastky.
20.02.2014 - 21:54:05
00
Mam otazku. Vie mi niekto vysvetlit naco je dobra v Garmin connect funkcia Korekcia vysky?
Ake mate vy s tym skusenosti?

Korekcia výšky v Garmin connect by mala byť použitá pre prístroje bez barometrického výškomeru.
V Garmin 800 (myslím že aj v 500 taký je)
Ja si tú korekciu po výjazde na stránke vypínam.
Na začiatku výjazdu vždy počkám kým sa počiatočná výška "ustáli" :D
21.02.2014 - 09:34:24
00
Garmin 500 ma barometricky vyskomer. A ta korekcia sa mi tam vzdy sama nahodi. Musim ju vzdy vypinat. Ale ako som pisal, odvcera to nejak nefunguje. Kliknem tam na "vypnute" a nic sa nestane, stale mi zobrazuje inu hodnotu ako mi zaznamenal Garmin. Musel som rucne prepisat hodnoty.
Skoda ze sa tam niekde v nastaveniach neda ta korekcia celkovo vypnut.
21.02.2014 - 10:16:58
00
Dnes mi Edge 500 ukážkovo zblbol. Toto sa mi ešte nestalo... Obrázok pre ilustráciu, samotný gpx súbor sa nezmestí, má cez mega.

Prílohy:

404.JPG
404.JPG 334.89 KiB thumb_up0thumb_down

404_detail.JPG
404_detail.JPG 361.54 KiB thumb_up0thumb_down

06.03.2014 - 18:57:48
00
Vliezol si niekam pod most, alebo si siel dlhsie pod trolejmi.
07.03.2014 - 07:15:15
00
Ahojte, čo môže spôsobovať že sa mi nedá nahrať aktivita z garminu edge 500 na tu stranku garmin connect. Doteraz bez problemov, ale dnes mi to načítava už asi 10min a stále nič....
01.05.2014 - 23:01:31
00
Nemas tam zapojene este nieco, napr. mobil? Ak nie, tak nainstaluj Garmin Express.
01.05.2014 - 23:06:23
00
keyboard_arrow_up