Mik98 - To co tvrdis nie je az tak ako si myslis. Roky sam studujem tuto problematiku a moje zavery su tieto:
1. Mobily a vsetky aplikacie nemeraju na baze barometra. Bud meraju na baze
GPS ktore v chybach vo vyske sa pohybuju radovo v desiatkach az stovkach metrov (absolutna hodnota) alebo to skratka neriesia a pri ulozenie na niektory z web portalov / oblakov zaznam prezenu cez verejny vyskovy model. Ked to prezenu cez DEM model napriklad ziskany z SRTM, tak ked pojdes po tej istej trase tak ti to hodi takmer rovnake cislo. Si spokojny. Ale ten dem model co je dostupny free je riadne nepresny a cim viac je clenity teren tym je odlisnejsi od skutocnosti. Ale ty si spokojny ze mas rovnake cisla a myslis si ze je to ok. Never tomu. Resp neplet si rovnaky vysledok = presnost = skutocnost
2.barometre alebo meranie vysky podla tlaku je podstatne presnejsie, ale je zavisle od pocasia resp okoliteho tlaku a vplyva na to aj teplota. Plus ked sa do toho zamontuje nejaky algoritmus vo firmvare
gps ktory autokalibruje vysku tak zistis ze cisla na tych istych miestach sa lisia. Ked vsak vsetko spravis ako ma byt mal by si dostat podstatne HODNOVERNEJSIE udaje ako s vypoctom korekcie vysky. Hoci sa ti nemusia zdat. Teraz hovorim o pristrojoch s barometrom, je to jedno akej znacky su....
3. Nastupane metre - to je tema sama o sebe. pretoze nikde na svete nie je napisane ako sa to vlastne ma merat. preto, co pristroj, co stranka, to iny udaj. A kazdy si mozes definovat za pravdu. Lenze to tak urcite nie je.
Pripade A - ides len nahor, poznas spodnu vysku a koncovu - vypocet je lahky. na takomto mieste mozes pretestovat vernost merani ale aj tak nemozes tvrdit co je spravne. v tomto specialnom pripade je pravdou len to, ze nastupane metre je horny minus spodny udaj.
Pripad B - ides po zvlnenom terene s amplitudami 20 - 30 vyskovych metrov. este k tomu ides rano, ked je chladno a koncis poobede, ked je teplo. Bud teraz mudry a povedz, ako by si spocital nastupane metre. najprv teoreticky. Keby si mal absolutne presny merac tak po svojej drahe zmeras vsetky minima a maxima a rozdiely medzi nimi spocitas dokopy. a mas nastupane metre. Lenze taky pristroj nema nikto.Free Dem model ma mriezku 100x 100 metrov v ktorych priesecnikoch je ako tak urcena vyska a medzi nimi je len interpolacia, ktora vobec nemusi byt spravna. akurat ti da vzdy rovnake cislo v rovnakej polohe. Vyskomer je citlivy a moze ho ovplyvnit kompenzacia teploty, kalibracia podla GPS, ale napriklad aj napory vetra. tak ked napriklad ides po uplnej rovine, tak ti merane hodnoty mozu kludne lietat s barometrom o metrik hore dole, aj viac. po sto kilometroch cistej roviny mozes namerat potom aj desiatky vyskovych metrov kvoli tymto vykyvom. Plus dalsi fakt. co povazujes za prevysenie? 1meter? rozdiel napriklad 5 vyskovych metrov = teda napriklad napocitas nadjazd? alebo viac? Rozlicne pristroje maju rozlicne nastavenie kedy do sumaru napocitanych vyskovych metrov pridaju dalsi usek. Napriklad pred 15 rokmi polar
hodinky zapocitavali udaj az ked sa nascitalo suvislych 20 vyskovych metrov. potom ked prisiel novy model s 5 metrovym rozlisenim na zvlnenom okruhu som zrazu mal dvojnasobok nastupanych metrov. potom dosiel barometricky gps a este jemnejsie pocitanie a zasa to bolo v cudu.
4. autokalibracia s GPS je tiez nie jednoznacna. je tam nejaky algoritmus vyrobcu do ktoreho hold nevidime a dalsia vec je ze kazdu chvilu kazdy den mas inu konstelaciu pocasia a rozmiestnenia satelitov co ovplyvnuje vypocet. takze aj pri najlepsej voli 10 vyskovych metroch na zaciatku a na konci je velmi dobry normal a vo vztahu k vypoctu nastupanych metrov je jeho vplyv takmer nulovy. Nehovoriac ze existuje aj pojem ako zotrvacnost. Teda mozno dokazs zmetat absolutnu nadmorsku vysku aj pod metrovu presnost ale musis na tom mieste byt dost dlhu dobu. ale ty sa chces bicyklovat a teda menis polohu a tak tvoje meranie musi reagovat na tvoj pohyb, teda skratka jeho presnost musi byt nizsia. A na strednej skole ma este ucili, ze presnost vysledku ovplvnuje meranie samotne a tiez zanasa chybu. tieto chyby su vacsinou znesitelne (ak sa nevyskytne nejaka zapeklita hrubka pri merani a pri beznych opakovanych meraniach mas zrazu odskok). keby si si spocital, ake zmeny tlaku musi snimac zaznamenat, aby zistil ze je to 1 meter, pochopis, ze to su tak male hodnoty, ze sa daju lahko ovplyvnit. Musim teraz spomenut ze korecia vysky podla vyskoveho modelu je stale voci tomuto strasne vymyslajuca.
Skratka - nastupane metre neber prilis vazne, najme vo zvlnenom prostredi. alebo si vypracuj vlastnu metodiku a porovnavaj to len voci nej. ale najme si uvedom, ze rovnake cisla ktore dostanes neznamenaju automaticky ze su spravne (aplikacia v mobile). len su rovnake na zaklade metodiky a od skutocnosti sa mozu lisit mnohokrat aj v desiatkach percent ak nie viac - myslim tie korecie vysky podla vyskoveho modelu ktore ty povazujes za spravne. Bohuzial tie cisla spravne nie su, len na tej istej drahe su rovnake.
ufff...